Joga

Joga ma za sobą ciekawą historię. Jednak my dziś postrzegamy jogę jedynie jako zestaw ćwiczeń, które mają pomóc nam oczyścić ciało, duszę i umysł. Joga ma nas odprężyć, uspokoić, a także pomóc wyrzeźbić naszą sylwetkę. Nie chodzi już w niej o duchowość, która niegdyś była głównym celem jogi.

Joga to jeden z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Jej celem jest stworzenie więzi pomiędzy ciałem, duszą, umysłem i świadomością. Uznaje ona prawo tzw. karmana oraz koło wcieleń tzw. samsara. Poprzez odpowiedni trening duchowy i fizyczny dokonuje wyzwolenia człowieka. Myślą przewodnią jogi jest wyzwolenia poprzez skupienie, medytację i ascezę.

Jak widać joga to nie tylko ćwiczenia, ale również część filozofii, a nawet religii. Jogę uprawia się również w buddyzmie oddając tym samym kult Buddzie. Dla nas joga to ćwiczenia, co nie jest wcale złe, przynajmniej dla zachodniego kręgu.

Jogę może uprawiać każdy bez wyjątku. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu kramy, czyli praktyki w jodze. W zależności od wieku, płci, sytuacji życiowej, cech psychicznych i problemów zdrowotnych wybierać się jedną z sześciu kram, a są nimi:

  • Srsti krama – stosowana jest przeważnie dla dzieci oraz osób młodych, w pełni zdrowych i koncentruje się na prawidłowym rozwoju fizycznym, emocjonalnym, społecznym i intelektualnym.
  • Siksana krama – ćwiczenia jogi przeznaczone dla osób w wieku 20-35 lat. Ta praktyka skoncentrowana jest na dążeniu do doskonałości. Celem tych ćwiczeń jest nauczenie stosowania technik jogi i jej pozycji tzw. asan.
  • Raksana krama – przeznaczona jest dla osób dorosłych, które mają wiele problemów i zajęć. Ćwiczenia te mają na celu potrzymanie zdrowia, uspokojenie umysłu i regenerację sił.
  • Andyhatmika krama – jest to kolejny etap ćwiczeń jogi, przeznaczony dla osób młodych oraz dorosłych. Ta praktyka główny nacisk kładzie na medytację i łączenie się duchowe. Można przejść do tego etapu dopiero po opanowaniu technik jogi.
  • Citiksa krama – pratyka uważana za terapię zdrowotną i jest przeznaczona dla osób, które chorują. Za pomocą asan i innych technik, praktyka ta dąży do doprowadzenia harmonii i równowagi pomiędzy ciałem i umysłem.
  • Sakti krama – dzięki tej praktyce nabędziesz specyficznych umiejętności tzw. siddhi. Jest to kategoria ćwiczeń jogi przeznaczona dla osób zaawansowanych w dziedzinie jogi.

Jak widać joga to rozbudowany system ćwiczeń umysłowych, duchowych i fizycznych. Obecnie ludzie, choć nie wszyscy, skupiają się jedynie na części fizycznej i zwracają uwagę tylko na pozycje jogi, czyli tzw. asan. Pozycji tych jest wiele, są mniej lub bardziej skomplikowane. O ile jeszcze oczyszczenie umysłu jakoś w tych ćwiczeniach jest uznawane, gdyż trzeba się skoncentrować, to duchowość całkowicie jest pomijana. A szkoda…